۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير | Sunday 21 July 2019
 
   
  اختصاص بیش از ۲ میلیارد تومان به دهیاری های قزوین/ توسعه روستاها با روش های سنتی ممکن نیست

به گزارش سایت الموت من، «اکرم نجفی» در نشست خبری که امروز (یکشنبه ۱۵ مهر) در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد، بیان کرد: ۱۵ مهرماه در تقویم جمهوری اسلامی به نام روز روستا و عشایر نامگذاری شده و این روز را به تمام روستاییان و خدمتگزاران در این حوزه تبریک می گوییم.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین ادامه داد: ما همواره به دنبال مهاجرت معکوس و ماندگاری جمعیت در روستاها هستیم و زمانی این امر رخ می دهد که روستاییان به زندگی در روستا افتخار کنند و زندگی در روستا عزتمند شود و این امر زمانی محقق می شود که در تمامی بخش ها توسعه متوازن را در روستا داشته باشیم.

 

وی افزود: بر اساس نتایج سرشماری نفوس مسکن در سال ۹۵ استان قزوین دارای ۸۲۳ روستای داری سکنه است که ۶۳۰ روستا دارای دهیاری بوده و ۹۵ درصد جمعیت روستایی از خدمت دهیاری ها بهره مند می شوند.

 

نجفی با اشاره به اعتبارات اختصاص یافته به دهیاری ها عنوان کرد: از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده سال ۹۶ بیش از ۸۱ میلیارد تومان اعتبار به دهیاری ها تخصیص یافت و در نیمه نخست سال جاری حدود ۴۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به دهیاری ها تخصیص داده شد.

 

وی اعلام کرد: همچنین برای روستاهای فاقد دهیاری هم از این محل سهمی در نظر گرفته شد که در سال گذشته ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و در سال جاری ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده برای روستاهای فاقد دهیاری تخصیص یافت.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین در خصوص اجرای پروژه های عمرانی در روستاها تصریح کرد: در هفته دولت سال جاری  ۳۵۴ پروژه عمرانی دهیاری با ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به مرحله بهره برداری رسید که این پروژه ها در بخش های زیرسازی و بهسازی معابر، خدمات عمومی نظیر احداث غسالخانه، سرویس بهداشتی عمومی، پایگاه آتش نشانی و بوستان های روستایی اجرایی شد.

 

وی در ادامه به ساماندهی پسماند روستاها اشاره کرد و توضیح داد: اهمیت و ضرورت مدیریت پسماند در شهرها و روستاها بر کسی پوشیده نیست و عدم ساماندهی و مدیریت این موضوع صدمات جبران ناپذیری در آینده به حیات موجودت وارد می کند از این رو در دفتر امور روستایی کارگروه پسماند در سال ۹۵ تشکیل شد و با توجه به اختیارات دفتر امور روستایی، ساماندهی پسماند در روستاها مورد توجه قرار گرفت.

 

نجفی افزود: ۲ هدف انتقال پسماند روستایی به جایگاه محمد آباد و احداث جایگاه مشترک در بخش هایی که امکان انتقال به جایگاه محمد آباد وجود ندارد از جمله اهداف این کارگروه بوده که با توجه به محدودیت اعتبارات دهیاری ها در این خصوص مساعدت هایی را داشتیم و امروز در هشت بخش استان به طور کامل پسماندها به جایگاه محمدآباد انتقال می یابند.

 

وی خاطر نشان کرد: همچنین در پنج بخش، جایگاه مشترک دفن پسماند ایجاد شده و برای سه بخش طارم سفلی، کوهین و الموت شرقی هم موضوع احداث جایگاه مشترک دفن پسماند را در دستور کار داریم.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین به پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اشاره و اظهار کرد: در دولت های یازدهم و دوازدهم توجه زیادی به این امر شده و از محل تفاهم نامه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بنیاد علوی و بانک سینا ۳۳ میلیارد تومان برای ایجاداشتغال در مناطق روستایی به ۷۳ طرح پرداخت شد.

 

وی اعلام کرد: آماری که در بحث اشتغال روستایی ارائه می شود بر اساس سامانه وزارت کار است و در این حوزه قزوین استان چهارم کشور است و در بحث طرح سامانه کارا طرح حمایت از توسعه و اشتغال پایدار هم ۹۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون پرداخت شده که تهعد اشتغال یک هزار و ۹۲۹ نفر با این میزان اعتبار است.

 

نجفی افزود: نسبت به آمار کشور نرخ بیکاری در روستاها یک دهم درصد از میانگین کشوری وضعیت بهتری دارد.

 

وی با تأکید بر لزوم توجه به استارت آپ ها برای توسعه روستاها گفت: برای حل مشکل اشتغال روستایی ناگزیر هستیم به سمت ایده های نو و استارت آپ ها برویم و استارت آپ ها گفتمان جدیدی هستند که باید مورد توجه قرار گیرد که با این رویکرد ۲ رویداد استارت آپ در قزوین برگزار شد.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین تأکید کرد: با روش های سنتی و زیرساختی نمی توانیم روستاها را توسعه دهیم و باید از ایده های نو استفاده کرده تا بتوانیم روستا را حفظ کنیم.

 

وی به جشنواره عکس روستا اشاره و بیان کرد: یکی از برنامه هایی که به مناسبت روز روستا داریم، برگزاری جشنواره عکس روستا و زندگی است که در ۲ بخش حرفه ای و آماتور برگزار می شود و طبیعت روستایی، معماری روستایی، گردشگری روستایی، آداب و رسوم روستایی، محیط زیست روستا و صنایع و تولیدات روستایی محورهای این جشنواره هستند و علاقمندان تا ۱۵ آذر ماه فرصت دارند عکس ها را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

 

نجفی در پاسخ به سوالی در خصوص آمار عشایر استان تصریح کرد: آمار عشایر ما مربوط به سال ۸۷ است که یک هزار و ۷۰۰ نفر جمعیت عشایر استان است و آمارهایی که در این میانه گرفته شده نشان دهنده تعداد بیشتر عشایر بوده و مقرر است در سال ۹۸ آمارگیری انجام شود که تعداد به طور مشخص اعلام خواهد شد.

 

وی در خصوص پوشش اینترنت و تلفن در روستاها خاطر نشان کرد: ما به شدت پیگیر اینترنت و پوشش تلفن همراه در روستاها هستیم و ۱۲۰ روستا پوشش اینترنتی و نسل چهارم دارند و تا پایان سال ۹۷ قرار است ۳۸۰ روستا از این امکان ارتباطی بهره مند شود و ۶۸۰ روستا هم حداقل یک پوشش ارتباطی را دارند و در حال حاضر ۱۲۰ دهیاری در استان متصل به شبکه دولت شدند و تمام مکاتبات از طریق شبکه دولت انجام می شود.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین در خصوص اهدا تجهیزات ورزشی به روستا یادآور شد: در هفته دولت به ۳۰ روستا تجهیزات ورزشی رایگان اهدا شد و در صدد هستیم این کار را مستمر ادامه دهیم تا مورد استفاده روستاییان قرار گیرد و در واقع یک درصد اعتبارات دهیاری ها قابل هزینه کرد، در حوزه ورزش است.

 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات راه روستایی گفت: در سفر رئیس جمهور به استان قزوین مقرر شد ۲۳ میلیارد تومان به راه های روستایی اختصاص یابد و طبق قانون باید تخصیص در این حوزه ۱۰۰ درصدی باشد ولی ۴ میلیارد تومان فقط تخصیص یافت و بسیاری از مشکلات در راه های روستایی باقی مانده و تا زمانی که اعتبار تخصیص پیدا نکند، این مشکلات حل نمی شود و در سفر اخیر آقای نوبخت معاون رئیس جمهور به استان قزوین قول مساعد برای تخصیص ۱۰۰ درصدی این اعتبار داده شد.

 
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 11:25- 1398/4/30
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
 
آیا شما با حذف کلمات شرقی و غربی ازکلمه الموت شرقی و الموت غربی موافق هستید؟

نام کاربری :

کلمه عبور :

:: عضویت در باشگاه هواداران


مشاهده تصاوير ارسالي کاربران(گالري تصاوير)

ضرب المثل هاي الموتي

روستاهاي الموت

گويشهاي الموتي

ارسال نظرات

 
       

:: برگ نخست      :: درباره الموت      :: اخبار  الموت      :: وب گردی     :: گردشگری      :: ارتباط با ما

     

تمامــی حقـــوق این وب سایــت متعلــق اســت بــه سایت الموت من و برای این گروه محفوظ است


طراحی سایت توسط پارس فناوران