۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند | Friday 22 February 2019
 
   
  جهت ساخت دارو 300 گونه گیاهی در قزوین قابلیت فرآوری دارد

به گزارش سایت الموت من، علیرضا نوروزیان با اعلام این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر یک هزار و 500 گونه گیاهی در استان شناسایی شده که از این میزان 300 گونه قابلیت فرآوری برای  استفاده از مواد مؤثره آن‌ها جهت ساخت دارو  ارزیابی شده است.

وی با اشاره به اینکه استان قزوین با پیشینه دو هزار و 500 ساله در زمینه گیاهان دارویی به عنوان یک اکوتن طبیعی در جهان مطرح است، افزود: در این راستا ایستگاه تحقیقات زرآباد واقع در روستای زرآباد بخش الموت شرقی تاکنون توانسته حدود 40 گونه گیاهی بومی منطقه را به صورت کلکسیون نگهداری می‌شود.

کارشناس مسؤول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: گونه‌های گیاهی مطرح در منطقه گل‌گاوزبان، شیرین بیان، انواع گون، بابونه و زالزالک(زردولیک) است.

نوروزیان گفت: بر اساس مطالعات انجام شده از میزان اسانس موجود در برداشت‌های این گیاهان در منطقه، از لحاظ فرم رویشی 44 گونه علفی، هشت گونه درختی، 6 گونه درختچه‌ای و هفت گونه بوته‌ای در استان وجود دارد.

این مسؤول تصریح کرد: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده بر مصارف گونه‌های گیاهی استان، 25 درصد به صورت گل و برگ، 12 درصد به صورت ساقه، 33 درصد پوست و ریشه و 30 درصد هم از میوه آن‌ها استفاده می‌شود.

کارشناس مسؤول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: از گیاهان دارویی به جهت تولید داروهایی به منظور برخی بیماری‌ها همانند تیروئید، جهاز هاضمه و سرماخوردگی و دیگر بیماری‌ها استفاده می‌شود.

نوروزیان یادآور شد: در همین راستا، به منظور آشنایی بیشتر کارکنان و بهره‌برداران بخش کشاورزی با همکاری معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان، نمایشگاهی در زمینه داروهای گیاهی و شیمیایی و همچنین داروهای دست‌سازی که توسط عده‌ای از فروشگاه‌های عطاری به فروش می‌رسد و توسط این معاونت توقیف شده، به مدت دو روز در محل سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار و در معرض دید قرار گرفت.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 18:08- 1397/12/3
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
 
آیا شما با حذف کلمات شرقی و غربی ازکلمه الموت شرقی و الموت غربی موافق هستید؟

نام کاربری :

کلمه عبور :

:: عضویت در باشگاه هواداران


مشاهده تصاوير ارسالي کاربران(گالري تصاوير)

ضرب المثل هاي الموتي

روستاهاي الموت

گويشهاي الموتي

ارسال نظرات

 
       

:: برگ نخست      :: درباره الموت      :: اخبار  الموت      :: وب گردی     :: گردشگری      :: ارتباط با ما

     

تمامــی حقـــوق این وب سایــت متعلــق اســت بــه سایت الموت من و برای این گروه محفوظ است


طراحی سایت توسط پارس فناوران