۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين | Sunday 24 March 2019
 
   
  روستاهای الموت به الگوی گردشگری کشور تبدیل می‌شوند

به گزارش سایت الموت من،به نقل از روابط عمومی استانداری قزوین، کریم حبیبی انبوهی در نشست هم‌اندیشی هیئت اندیشه‌ورزان که در دانشگاه علامه دهخدا قزوین برگزار شد اظهار داشت: جمع شدن افراد تاثیرگذار و فرهیخته و توانمند روستاها برای انجام کاری هدفمند و موثر حرکتی ارزشمند و مهم است که به عنوان کاری شاخص و الگو آغاز شده و امیدواریم بتواند نقش خود را در توسعه روستا ایفا کند.

وی افزود: باید از خود سوال کنیم چرا روستا  که زمانی خودش راه حل بسیاری از مشکلات بود به عنوان معضل و مشکل مطرح می شود و چرا روستایی که در گذشته تامین کننده نان و میوه و گندم شهرها بوده امروز حتی نان و آب و تخم مرغ خود را از شهر تامین می کند؟

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری قزوین بیان کرد: تشکیل نشست‌های تخصصی روستایی از آرزوهای ما بوده که این حرکت از روستای «هیر» آغاز شده و بسیار ارزشمند است و انتظار داریم در سایر روستاهایی که توان این کار را دارند نیز انجام شود.

حبیبی انبوهی خاطرنشان کرد: 5 برنامه توسعه در کشور اجرا شده اما هنوز نتوانسته‌ایم توسعه روستایی را محقق کنیم و جمعیت روستایی که در گذشته 70 درصد و شهرها 30 درصد بودند امروز برعکس و حتی کمتر شده و به 25 درصد جمعیت روستایی رسیده است.

وی افزود: نگاه نظام اسلامی محرومیت‌زدایی بوده اما باید ریشه‌یابی کنیم چرا با گذشت 4 دهه، توسعه روستا محقق نشده و برخی مشکلات آن نیز بیشتر شده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین اظهار داشت: خرد شدن اراضی روستایی، تغییر در مدیریت روستا، بی‌توجهی به معیشت، اشتغال و اقتصاد روستا از مهمترین دلایل بروز مشکلات عدیده برای روستاهاست.

وی یادآورشد: باید بپذیریم در 5 برنامه گذشته کشور به معیشت و اقتصاد روستا توجه نشد ولی امروز برنامه های مدون وعزمی جدی برای توجه به این حلقه مفقوده وجود دارد که امیدواریم با مشارکت خود روستاییان بتوانیم غفلت گذشته راجبران کرده ودرمسیر توسعه روستا گام برداریم.

حبیبی انبوهی در ادامه بیان کرد: در گام دوم در حوزه اقتصادی باید مدلی اجرایی ارائه شود تا با مشارکت مردم قابل پیاده شدن باشد که در این راستا ضمن مطالعه کارهای انجام شده در کشورهای موفقی مانند چین، هند و بنگلادش در این حوزه توانستیم الگویی بومی شده طراحی کنیم.

وی اظهارداشت: با شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری در روستاهای استان توانستیم 20 روستا در 19 بخش را شناسایی کرده و برای اجرای طرح ها انتخاب کرده و با کمک اساتید دانشگاهی، فرهیختگان، افراد تاثیرگذار آن را عملیاتی کنیم.

حبیبی انبوهی اضافه کرد: بر اساس این مدل ظرفیت های اقتصادی هر روستا با کمک مردم شناسایی شده و هرکدام که قابلیت اجرا دارند با سرمایه گذاری و مشارکت افراد علاقمند روستا به اجرا در خواهد آمد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری قزوین گفت: 5 هزار روستا در سراسر کشور در اجرای این طرح شناسایی شده و دولت به عنوان تسهیل گر و حمایت کننده و بسترساز برای این کار با همه توان در خدمت روستاییان خواهد بود.

وی افزود: چهار سوال اساسی در اجرای مدل توسعه روستایی مطرح شده از جمله این که توانمندی روستای شما چیست؟ کدام ظرفیت قابلیت تبدیل شدن به کار اجرایی دارد؟ چه کسی حاضر است در اجرا مشارکت کند و موانع اجرا چیست؟ و خود روستاییان به آن پاسخ می دهند و مقدمات عملیاتی شدن طرح مهیا می شود.

حبیبی انبوهی اظهارداشت: الگوی ارائه شده از سوی استان قزوین خوشبختانه در وزارت کشور پذیرفته شده وقرار است درسایر روستا های کشور اجرا شود و بسیار خرسندیم که مسیر درستی را ترسیم کرده ایم تا شاهد توسعه اقتصادی و معیشتی روستاهای استان باشیم.

مدیرکل دفتر روستایی و روستاهای استانداری قزوین گفت: برای اولین بار در برنامه های توسعه روستایی 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی معادل شش هزار میلیارد تومان با سود 6 تا 10 درصد برای توسعه روستا اختصاص یافته که می تواند چهره روستاهای کشور را متحول کند.

حبیبی انبوهی اضافه کرد:این تسهیلات به عنوان سرمایه درگردش و ثابت واجرای طرح های اشتغال و اقتصادی به روستاییانی که در طرح ها مشارکت کنند پرداخت می شود.

در این جلسه مقرر شد با تشکیل کارگروههای تخصصی در حوزه های محیط زیست، فرهنگی، حقوقی، عمرانی، خدماتی، ورزشی و گردشگری ظرفیت های روستا برای اجرای طرح های توسعه اقتصادی شناسایی شود.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 20:12- 1398/1/4
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
 
آیا شما با حذف کلمات شرقی و غربی ازکلمه الموت شرقی و الموت غربی موافق هستید؟

نام کاربری :

کلمه عبور :

:: عضویت در باشگاه هواداران


مشاهده تصاوير ارسالي کاربران(گالري تصاوير)

ضرب المثل هاي الموتي

روستاهاي الموت

گويشهاي الموتي

ارسال نظرات

 
       

:: برگ نخست      :: درباره الموت      :: اخبار  الموت      :: وب گردی     :: گردشگری      :: ارتباط با ما

     

تمامــی حقـــوق این وب سایــت متعلــق اســت بــه سایت الموت من و برای این گروه محفوظ است


طراحی سایت توسط پارس فناوران