۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد | Friday 25 May 2018
 
   
  آغاز کاوش‌های باستان‌شناسی و عملیات اجرایی مرمت چهارطاقی حسن‌آباد در الموت غربی

خوانا سازی، مرمت و ساماندهی بنای آرامگاهی حسن‌آباد (چهارطاقی) واقع در الموت غربی در دستور کار میراث فرهنگی استان قزوین قرار گرفت.

به گزارش سایت الموت من، محمدعلی حضرتی با اعلام این خبر گفت: بنای تاریخی چهارطاقی حسن‌آباد در اواخر تیرماه 96 بر اساس مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی کشور مرحله خواناسازی آن آغاز شد تا ماهیت بنا مشخص و برای عملیات مرمت آماده شود.

وی با اشاره به روند پی‌گردی صورت گرفته در این بنای تاریخی اظهار کرد: با توجه به آسیب‌های وارد آمده به این بنای تاریخی و تخریب آن در طول دوره‌های مختلف، پی‌گردی و خواناسازی برای تکمیل پلان این بنا ضروری بود و تیم مرمت این اداره کل مرمت و احیای آن را با رویکرد پژوهش باستان‌شناسی به‌صورت هم‌زمان ادامه دادند که هم‌اکنون عملیات پاک‌سازی و خواناسازی آن به اتمام رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: با توجه به اطلاعات به‌دست‌آمده در این مرحله مشخص شد که این بنا چهارطاقی نبوده و بیشتر به بنای آرامگاهی شبیه است از شواهد برمی‌آید که بنا به شکل مستطیل در اندازه 4.30 x 5.90 و گنبد رک با قاعده بیضی (کُنبیذه) تک پوسته است که احتمال دارد متعلق به دوره آل جستان (قرن 2 تا 5 ه.ق) باشد که بعد از تحقیقات بیشتر نتایج آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به کالبد بنا افزود: این بنای تاریخی در روستای حسن‌آباد جنب رجایی دشت در منطقه الموت غربی واقع‌شده بنا دارای یک ورودی 140 سانتیمتری است که نشان از تقدس بنا داشته و آن را به بناهای آرامگاهی نزدیک می‌کند طاق آن شبدری تند و از مصالح سنگ قلوه رودخانه و گچ سنتی ساخته‌شده است.

حضرتی تصریح کرد: پس از خواناسازی، پاک‌سازی، گمانه‌زنی و آواربرداری که در حال حاضر انجام‌شده با اعتباری بالغ‌بر 60 میلیون تومان مراحل بازسازی و مرمت آن توسط کامبیز کبیری آغاز و تا پایان مردادماه نیز ادامه خواهد داشت.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 05:38- 1397/3/4
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
 
آیا شما با حذف کلمات شرقی و غربی ازکلمه الموت شرقی و الموت غربی موافق هستید؟

نام کاربری :

کلمه عبور :

:: عضویت در باشگاه هواداران


مشاهده تصاوير ارسالي کاربران(گالري تصاوير)

ضرب المثل هاي الموتي

روستاهاي الموت

گويشهاي الموتي

ارسال نظرات

 
       

:: برگ نخست      :: درباره الموت      :: اخبار  الموت      :: وب گردی     :: گردشگری      :: ارتباط با ما

     

تمامــی حقـــوق این وب سایــت متعلــق اســت بــه سایت الموت من و برای این گروه محفوظ است


طراحی سایت توسط پارس فناوران